Всі питання і норми, пов’язані зі спадщиною в Україні, регулює Цивільний кодекс України. Так ст. 1270 ЦКУ встановлює строк для прийняття спадщини 6 місяців з моменту відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
При цьому в ч. 3 ст. 1272 ЦК України допускається можливість встановлення додаткового строку на прийняття спадщини або за письмовою згодою спадкоємців, які вступили в спадок, або через суд при наявності поважної причини. Але в ЦКУ не встановлюється порядок і перелік таких причин, які можуть вважатися поважними, для подовження строку прийняття спадщини.
Верховний Суд України в Постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17 ухвалив, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються ті, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. І надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини може бути застосовано, якщо:
- у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;
- ці обставини визнані судом поважними.
У червні цього року Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в справі № 565/1145/17 доповнив і роз’яснив можливі причини пропуску та подовження строку прийняття спадщини.
До таких поважних причин віднесені:
- Тривала хвороба спадкоємців.
- Велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна.
- Складні умови праці, які, зокрема, пов’язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними.
- Перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України.
- Необізнаність спадкоємців про наявність заповіту та інше.
Згідно ч. 5 і 6 ст. 13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також враховуються іншими судами при застосуванні таких норм прав.
Адвокат з питань спадкуваня АО “Avron” надасть кваліфіковану юридичну допомогу при судовому розгляді спадкових спорів.