Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

Що робити, якщо потрапив у ДТП?

На жаль, навіть при завжди бездоганному дотриманні правил дорожнього руху існує ризик потрапити в ДТП і не зі своєї вини. Така ситуація завжди шок для водія і пасажирів, не має значення це просто невелика подряпина автомобіля або серйозний випадок. Тому в такій ситуації дуже важливо взяти себе в руки і діяти чітко та послідовно. Ми радимо вивчити і знати, що слід зробити в ситуації ДТП, щоб в стресовому стані швидше зорієнтуватися.

Що слід робити при ДТП

Отже, пості того, як зупинили ТЗ, поставили на ручне гальмо і оцінили свій стан, слід:

1. Обов’язково перевірте чи все гаразд з іншими учасниками руху і чи немає постраждалих. При необхідності викличте швидку допомогу негайно, тому що в деяких ситуаціях кожна секунда може коштувати життя людей. Також при необхідності слід почати надавати першу мед. допомогу (цього всіх майбутніх водіїв вчать на курсах з водіння). Але пам’ятайте, якщо нічого не загрожує життю і здоров’ю потерпілого, його не слід переміщати без фахівців, так можна ще більше нашкодити.

Якщо ж немає ніякої можливості викликати швидку допомогу ні у вас, ні у оточуючих, а також знайти того, хто відвезе потерпілого в лікарню, необхідно зафіксувати всі сліди ДТП за допомогою фото та відео (при цьому обов’язково встановіть знак аварійної зупинки (п.2) ) і відвезти потерпілого до лікарні. Після обов’язково слід повернутися на місце ДТП.

2. Встановіть попереджувальні сигнали: включіть аварійну світлову сигналізацію, встановіть «знак аварійної зупинки» (або миготливий червоний ліхтар) на відстані не ближче 20 м до транспортного засобу в населених пунктах і 40 м поза ними.

3. Викличте поліцію: за номером 102 повідомте диспетчеру про місце ДТП, наявність потерпілих. При постраждалих додатково до патрульної поліції диспетчер викличе слідчо-оперативну групу.

Поліцейські повинні будуть скласти наступні документи:

  • Протокол про адміністративне порушення, що містить схему місця ДТП, який підписують учасники ДТП і поліцейський, а також, при наявності, пояснення учасників і свідків ДТП, показання технічних приладів, свідчення засобів фото- і / або відеофіксації та інші можливі важливі деталі.
  • Довідка про дорожньо-транспортну пригоду

Підписуйте протокол тільки після уважного вивчення, при цьому якщо ви не згодні вкажіть свої зауваження. Якщо у вас вилучили посвідчення водія до винесення рішення судом, це також має бути відображено в протоколі, а вам видано тимчасове посвідчення.

4. Повідомте про ДТП страхову компанію по телефону і на протязі 3 днів письмово.

5. Запишіть дані свідків події і попросіть їх про можливість дати свідчення при необхідності в подальшому, наприклад, в разі судового провадження.

6. Зробіть фото і відео місця аварії. Це може стати в нагоді при судовому розгляді і в страховій компанії.

7. Радимо не відмовлятися від проходження тестування на алкогольне сп’яніння, така відмова може бути зарахована як позитивний результат тесту. Але обов’язково вимагайте довідку про відсутність алкоголю у вас в крові, також вимагайте занесення в протокол, якщо інші учасники ДТП відмовилися від такого тестування. Важливо, після ДТП не приймати алкоголь «для заспокоєння» або ліки без необхідності – це може вплинути на результати тесту.

8. Найкраще, якщо після виклику поліції ви зателефонуєте адвокату, який приїде і допоможе вам розібратися в ситуації та простежити, щоб все було оформлено правильно. Адже в кожному ДТП багато своїх нюансів, і іноді з першого погляду невинний при розгляді додаткових матеріалів і свідчень свідків може виявитися повністю або частково винним в скоєнні ДТП.

Надалі адвокат може супроводжувати вас при вирішенні всіх деталей по відшкодуванню пошкоджень винною стороною і можливого залучення вас до адміністративної відповідальності. Особливо важлива присутність адвоката при ДТП з постраждалими, тому що це тягне за собою кримінальну відповідальність. Тому краще мати при собі контакти адвоката, якому ви довіряєте.

Що не слід робити при попаданні в аварію:

1. Ні в якому разі (крім п.1) не залишайте місце аварії. Це може стати обтяжливою обставиною, особливо при ДТП з постраждалими і при відсутності спроб надання їм допомоги (виклику швидкої допомоги та надання першої мед. допомоги).

2. Не пересувайте автомобіль або інші предмети, що мають відношення до ДТП

3. Не погоджуйтеся на вмовляння «на місці» врегулювати питання в усному порядку. Навіть якщо ви визнаєте свою вину, краще зателефонуйте адвокату і складіть в його присутності відповідну розписку. Інакше на вас все-одно можуть подати в суд, щоб ще раз, але тепер на основі закону, відшкодувати збиток. Тим більше, що не завжди вина очевидна, іноді при розгляді всіх деталей ситуації друга сторона ДТП також може бути частково винна.

Також якщо винна сторона пропонує гроші «тут і зараз, а не потім після суду зі страховою, тільки не викликайте поліцію», це не вбереже вас, наприклад, від того, що якісь травми виявляться пізніше, а шукати винного і доводити його вину вже буде дуже складно.

Тим більше, якщо немає потерпілих, питання без залучення поліції і адміністративної відповідальності можна вирішити за допомогою передбаченого законом Європротоколу. Але давайте залишимо це на окремий пост. Більш детально про Європротокол в наступній статті.