Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

Право безкоштовно приватизувати землю

Земельний кодекс України гарантує нам, громадянам України, можливість безкоштовно приватизувати землю (земельну ділянку), що знаходяться в постійному користуванні або отримані по праву безоплатної передачі земельних ділянок.

До них належать землі державної або комунальної власності для:

 • ведення фермерського господарства (в розмірі земельного паю, визначеного для місцевих членів сільськогосподарських підприємств),
 • ведення садівництва (не більше 0,12 га),
 • ведення особистого сільського господарства (не більше 2 га),
 • будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,1 га),
 • індивідуального дачного будівництва (не більше 0,1 га),
 • будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 га).

Кожен громадянин України має право отримати і приватизувати по одній земельній ділянці кожного виду користування. Але таке право обмежується наявністю земельних ділянок для передачі громадянам.

Як використати своє право на безкоштовну приватизацію землі?

Для використання цього права необхідно подати заяву до територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів або орган місцевого самоврядування. Також вказати цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються:

 • Графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки або копія з затвердженого генерального плану населеного пункту або детального плану території. Є загальнодоступними і надаються відповідною місцевою радою за запитом зацікавлених осіб.
 • Копія правовстановлюючого документа, що підтверджує право власності на житловий будинок (якщо приватизується земельну ділянку, на якій розташований будинок).
 • Копія паспорта та ідентифікаційного коду.
 • Погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
 • Документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Необхідно в разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Ваша заява має бути розглянута протягом місяця і видана відповідь з дозволом на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову в його наданні.

При цьому відмовити вам у вашому праві безкоштовно приватизувати землю можуть тільки в разі невідповідності місця розташування об’єкта вимогам нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Після отримання дозволу земельну ділянку необхідно оформити

Після отримання дозволу необхідно звернутися в сертифіковану землевпорядну організацію, яка розробить проект відведення земельної ділянки. Готовий проект належить узгодити в місцевому управлінні Держземагентства та місцевому відділі архітектури та містобудування. Після необхідно пройти реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК) для присвоєння кадастрового номера. Там же отримати виписку (витяг) з кадастру, який в подальшому буде підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку.

Наступним етапом необхідно звернутися в той самий орган, який видав вам дозвіл на розробку проекту, для отримання рішення про затвердження проекту землеустрою. Його вам зобов’язані видати протягом 14 днів.

Після всього необхідно звернутися в реєстраційну службу Укрдержреєстру з:

 • оригіналом рішення місцевої ради про затвердження проекту землеустрою;
 • оригіналом витяга з кадастру про реєстрацію земельної ділянки;
 • копією паспорта та ідентифікаційного коду;
 • квитанцією про оплату послуг реєстрації.

ПІДТВЕРДЖЕННЯМ ВАШОГО ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЛЮ СТАНЕ СВІДОЦТВО ТА / АБО ЗВІТ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО.

Важливо! Безкоштовна приватизація земельної ділянки означає, що ви не платите вартість цієї ділянки, але процедура оформлення права власності на землю не безкоштовна. Так держава гарантує безкоштовну реєстрацію в ДЗК та присвоєння кадастрового номера, а за розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та реєстрацію права власності на земельну ділянку в Укрдержреєстрі необхідно буде заплатити.

Наш адвокат із земельних питань надасть кваліфіковану юридичну допомогу в процедурі приватизації земельної ділянки та її нюансах, а також допоможе вирішити судовий спір у разі відмови вам органом виконавчої влади або місцевого самоврядування в приватизації землі.