Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

Юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання.
Ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію.

З дитиною за кордон: про правила виїзду дітей за кордон

Плануючи подорож з дитиною за кордон, підготуйте всі документи заздалегідь. Згідно з Законодавством України діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків, в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними.

Порядок отримання біометричного закордонного паспорта для дитини

Згідно з «Правилами перетинання державного кордону громадянами України» для дитини необхідно обов’язково оформити біометричний дитячий закордонний паспорт. Норма вписування дитини в закордонний паспорт одного з батьків або отримання проїзного скасована.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється дітям з народження на 4 роки. Громадянам у віці від 16 років – терміном на 10 років.

Отримати біометричний закордонний паспорт для дитини, як і для дорослого, можна в будь-якому з підрозділів Державної міграційної служби України, в Центрах обслуговування громадян “Паспортний сервіс”, в деяких Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Для отримання дитячого закордонного паспорта необхідні такі документи:

 • Заява-анкета (друкується працівником, що приймає документи).
 • Свідоцтво про народження дитини. Якщо батьки при народженні дитини були іноземцями або без громадянства, подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.
 • Якщо дитина старше 14 років подається паспорт громадянина України.
 • Квитанція про оплату збору (точну суму збору можна подивитися на сайті Державної міграційної служби). Реквізити для оплати при реєстрації онлайн надсилають на електронну пошту. Також їх можна дізнатися у вашому підрозділі ГМС. Сплачена квитанція повинна бути оформлена на того з батьків, хто подає документи. У призначенні платежу слід вказати ПІБ дитини, для якого буде оформлятися закордонний паспорт.
 • Для дітей до 12 років – 1 фотографія 10х15 см. 70 % повинно займати обличчя, чіткі контури, білий фон, на матовому фотопапері високої якості, без дефектів. Але всі діти можуть фотографуватися на місці, якщо вам зручно прийти з дитиною і вона зможе всидіти на місці для фотографії. Фотографування дітей старше 12 років відбувається тільки на місці.
 • При замовленні другого закордонного паспорта рекомендується наявність раніше виданого закордонного паспорта або проїзного документа дитини.
 • Той з батьків, хто оформлює паспорт для дитини, повинен мати документи, що підтверджують особу. Також краще взяти з собою оригінали та копії паспортів громадян України обох батьків.
 • У разі, якщо ПІБ матері або батька не збігаються зі свідоцтвом про народження дитини, додатково надаються документи, що підтверджують факт зміни ПІБ (свідоцтво про шлюб, про розлучення, про зміну прізвища тощо).

СКАНУВАННЯ ВІДБИТКІВ ПАЛЬЦІВ РУК ДІТЕЙ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ З 12 РОКІВ. ТАКОЖ З 12 РОКІВ ОБОВ’ЯЗКОВА ПРИСУТНІСТЬ ДИТИНИ, ЯК ПРИ ОФОРМЛЕННІ, ТАК І ВИДАЧІ ДОКУМЕНТІВ

Важливий момент! Хоча закордонний паспорт для дітей оформлюється на 4 роки, можливо доведеться міняти паспорт частіше, тому що дитина повинна бути схожа на фото в паспорті. Наприклад, трирічну дитину можуть не випустити за кордон, якщо паспорт був виданий у віці 2 або 3 місяців і дитина за цей час стала не схожою на свою фотографію.

Дитина, у якої є біометричний закордонний паспорт, може в’їжджати в країни ЄС без візи.

Правила поїздки з дитиною за кордон без одного з батьків

Якщо один або обидва батьки не супроводжують дитину в поїздці, то необхідно оформити нотаріально завірений дозвіл. Він має бути від двох або одного (того, що не їде з дитиною) з батьків. Також має включати маршрут прямування, час проведення поїздки і дані про особі, що супроводжує (якщо це поїздка, наприклад, у складі спортивної команди або класу).

Іноді дозвіл другого з батьків на виїзд з дитиною за кордон не обов’язково

З іншого боку, «Правилами перетинання державного кордону громадянами України» передбачені варіанти, коли дозвіл другого з батьків на виїзд з дитиною за кордон не обов’язково:

 • Якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства. Це повинно підтверджуватися записом про батька у свідоцтві про народження дитини.
 • Якщо в закордонному паспорті дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України. Також це може бути відмітка про постановку на постійний консульський облік за кордоном.
 • У разі пред’явлення свідоцтва про смерть другого з батьків.
 • При наявності рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків.
 • Є рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім.
 • При наявності рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним.
 • Є рішення суду про дозвіл на виїзд дитини без згоди та супроводу другого з батьків.
 • При наданні довідки про народження дитини, де вказано, що батько дитини записаний зі слів матері.
 • Для іноземців це може бути свідоцтво про народження дитини, видане компетентним органом іноземної держави. За умови, що воно не містить відомостей про батька дитини і легалізовано або засвідчено апостилем. Також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України.
 • Якщо другий з батьків має заборгованість при сплаті аліментів більше суми за 4 місяці. Необхідно оформити довідку про наявність заборгованості по сплаті аліментів. Її можна отримати в органі державної виконавчої служби або у приватного виконавця.
 • У разі виїзду на строк до 1 місяця. Тільки при пред’явленні рішення суду або органу опіки та піклування або їх завірених копій, які підтверджують місце проживання дитини з тим із батьків, який має намір виїхати з дитиною.
 • Виїзд на термін до 1 місяця і більше з цілями, передбаченими ч.5 ст.157 Сімейного кодексу України. Тільки при пред’явленні довідки про заборгованості по сплаті аліментів, що перевищує суму за 3 місяці. Також при виїзді на лікування необхідний висновок лікувально-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу (у разі, якщо сума заборгованості по аліментах складає більше трьох місяців, але не більше чотирьох місяців).

Якщо поїздку за кордон з дитиною планує той з батьків, у якого місце проживання дитини визначено не з ним?

Необхідно отримати письмову нотаріально засвідчену згоду іншого з батьків на виїзд з дитиною за кордон. Також звернувшись до суду, можна отримати дозвіл на виїзд дитини без згоди другого з батьків. Головне, це можливо за умови відсутності у нього заборгованості по виплаті аліментів.

Як і де оформити згоду батьків на виїзд дитини за кордон

Щоб оформити згоду батьків на виїзд дитини за кордон, необхідно звернутися до нотаріуса. Слід взяти з собою оригінали паспортів батьків, їх ІПН та свідоцтво про народження дитини.

Якщо ж один з батьків не хоче підписувати згоду? Такий спір вам допоможе вирішити наш адвокат по сімейних справах в судовому порядку.