Безкоштовна юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання і ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію. Перша консультація адвоката у нас безкоштовна.

Безкоштовна юридична консультація
Залиште свої дані та опишіть сферу і суть питання і ми зв'яжемося з вами найближчим часом для запису на консультацію. Перша консультація адвоката у нас безкоштовна.

Як і за що можна повернути частину податку на прибуток?

Податковий кодекс України гарантує нам, громадянам України, ряд податкових знижок, про які часто ми не знаємо або не замислюємося. Так можна повернути частину податку на прибуток з грошей, витрачених на навчання, деякі види лікування або установку ГБО, наприклад. Звичайно, існує ряд нюансів і обмежень, про що розповімо докладніше далі.

Отже, податкова знижка – це документально підтверджена сума витрат, на яку можна зменшити оподатковуваний дохід за рік. По суті це частина податку на прибуток фізичних осіб, сплаченого за звітний період, який держава пропонує повернути на покриття певних видів витрат, вироблених в даний звітний період.

За що і на які витрати можна отримати податкову знижку?

Ст. 166 ч. 3 НКУ визначає наступні види таких витрат:

  • Частина суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом. АЛЕ таке житло, що будується або купується, має бути основним місцем проживання і коефіцієнт компенсації залежить від площі житла.
  • Пожертвування і благодійні внески неприбутковим організаціям. АЛЕ розмір внесків не повинен перевищувати 4% суми загального оподатковуваного доходу звітного року.
  • Оплата вартості на здобуття дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти. АЛЕ враховуються витрати на навчання платника податку та / або члена його сім’ї першого ступеня споріднення тільки у вітчизняних навчальних закладах. Також краще не платити зразу за весь навчальний рік, а по семестрах (інакше плата за друге півріччя може не бути врахована, тому що відноситься до наступного звітного року).
  • Платні послуги з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у т.ч. для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів). КРІМ косметичного лікування або косметичної хірургії; протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики; абортів (крім абортів за медичними показаннями або коли вагітність стала наслідком зґвалтування); операцій зі зміни статі; лікування венеричних захворювань (крім тих, причиною яких є побутове зараження або зґвалтування); лікування тютюнової чи алкогольної залежності; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включені до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
  • Оплата страхових платежів за договорами довгострокового страхування життя та пенсійних внесків недержавному пенсійному фонду. АЛЕ витрати не повинні перевищувати 2240 грн. на самого платника та 1120 грн. на члена сім’ї першого ступеня споріднення в розрахунку на кожен місяць дії договору страхування (суми вказані на момент написання статті).
  • Оплата допоміжних репродуктивних технологій. АЛЕ не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік.
  • Оплата вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита.
  • Витрати на переобладнання транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
  • Оплата витрат на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
  • Оренда житла, оформлена відповідно до вимог чинного законодавства, платником податків, який має статус внутрішньо переміщеного особи. АЛЕ за умови, що платник і члени його сім’ї не мають у власності придатної для проживання житлової нерухомості, розташованої за межами тимчасово окупованої території України. І не отримують передбачених законодавством України бюджетних виплат для покриття витрат на проживання. Розмір такої знижки не може перевищувати 30 розмірів мінімальної заробітної плати.

Терміни, в які можливо повернути частину податку на прибуток?

Правом на податкову знижку можна скористатися протягом наступного року після закінчення звітного періоду. Якщо платник податку не скористався своїм правом на податкову знижку до кінця наступного за звітним роком, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Наприклад, повернути частину витрат на навчання в 2018 році ви можете тільки в 2019 році, в 2020 році ви таке право втрачаєте і зможете отримати вже плату за навчання, зроблену лише в 2019 році.

Хто має право на податкову знижку?

Право на податкову знижку мають тільки громадяни України:

  • з реєстраційним номером облікової картки платника податку або з відміткою в паспорті про відмову від його прийняття,
  • офіційно працевлаштовані, які оплачували податок на дохід фізичних осіб,
  • подали декларацію про доходи і мають документальне підтвердження здійснених витрат.

Приватний підприємець не може скористатися таким правом, тому що оплачує інший вид податку – податок на прибуток.

Що необхідно зробити, щоб повернути частину податку на прибуток?

Для того, щоб отримати податкову знижку необхідно:

  • У наступному за звітним податковим роком подати декларацію про доходи, де вказати розмір доходів у вигляді зарплати за рік, розмір витраченої суми на певний вид витрат, розрахункову суму сплаченого податку до повернення за ставкою 18%.
  • Надати копії платіжних документів, що підтверджують витрати (оригінали повинні знаходитися у вас в продовж трьох років). Це можуть бути квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, в яких вказані продавець товарів (робіт, послуг) і їх покупць. Важливо пам’ятати, що у всіх документах як платник має фігурувати людина, яка оформлює на себе податкову знижку. Інакше її можуть не зарахувати. Також обов’язково повинна бути відображена вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) .
  • Додатково можуть попросити надати паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, довідку про зарплату з вказаною сумою нарахованої заробітної плати, суми соціального внеску та суми утриманого податку з доходів фізичних осіб, заяву із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Щоб оформити податкову знижку, треба звернутися до найближчого підрозділу Державної фіскальної служби. Там же зобов’язані безкоштовно роз’яснити, як отримати повернення прибуткового податку і всі нюанси по вашому випадку. Податкова знижка повертається протягом 60 днів з моменту подачі заявки на банківський рахунок або поштовим переказом. Сума знижки налічується індивідуально і залежить від вартості навчання, доходу за рік і не перевищує 18% від суми витрат.

Якщо у вас залишилися ще питання чи немає часу і бажання самостійно розбиратися у всіх тонкощах, звертайтеся в АО “Avron”. Наш адвокат з податкового права допоможе вам повернути частину податку на прибуток швидко і без додаткових турбот.